.: آخرین اخبار ایران و جهان ::.
این مجموعه ارزشمند و منحصر به فرد بر گستره ای بسیار وسیع با بیش از 10هزار هکتار وسعت در بخش انارک در مجاورت ریگ جن کشف و شناسایی شد.

کشف مجموعه عظیم فسیلی در انارک
 حسین اکبری افزود: این مجموعه شامل دشت ها،تپه ها و صخره های مرجانی با تنوعی قابل توجه از فسیل های جانوری و گیاهی دوره ایران باستان است.


کشف مجموعه عظیم فسیلی در انارک نایین

مجموعه عظیم فسیلی در انارک نائین شناسایی و کشف شد.

  ادامه خبر


برچسب‌ها: اخبار انارک, خبر کشف, مجموعه عظیم فسیلی در انارک
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در جمعه چهاردهم تیر 1392 و ساعت 8:17 |

بازارتاريخي نايين

بازار تاریخی نایینن
  بازار تاريخي نايين يكي از قديمي ترين بازارهاي ايران بوده و مهمترين معبر اصلي و مركز تجاري شهر نايين در قديم بوده كه از وسط بافت تاريخي نايين مي گذشته است .ورودي بازار به عنوان يكي از دروازه هاي قديم شهر بوده كه به دروازه تاريخي چهل دختران معروف مي باشد .بازار تاريخي نايين در طول دوره هاي مختلف تاريخي شكل و توسعه يافته و بناي اوليه آن متعلق به دوره ايلخانان و بيشترين رونق آن در زمان صفويه مي باشد.عرض آن بين 3 تا 5 مترمتغيربوده و شامل170باب مغازه مي باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: بازار نایین, نایین, ورودی بازار, بازار چهل دختران, عکس
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه سوم آبان 1391 و ساعت 7:13 |

  رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نایین گفت: مرمت و بازسازی مسجد جامع نایین که از سال 88 آغاز به کار کرده بود، تمام شد.

 
محمود مدنیان با بیان این مطلب افزود: برای مرمت این بنای تاریخی از سال 88 تاکنون یک میلیارد ریال هزینه شد.
 
 رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نایین گفت: این مسجد که بیش از هزار و 200 سال قدمت دارد به شماره 144 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .
 
 وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی حیاط بزرگی در میان دارد و پیرامون آن را شبستان‌های ستوندار گرفته‌، بیان داشت: مسجد جامع نایین دارای شبستان ستوندار و به شیوه خراسانی ساخته شده است و در زمان آل بویه بخش‌هایی به آن افزوده شده است.
 
 مدنیان ادامه داد: نیم طبقه دوم شبستان جنوبی که بخش زنانه مسجد است در قرن هشتم به آن افزوده شده و بر روی ستون‌های این بنا گچبری و آمیزه‌ای از چهره نگاری یافت می‌شود.
 
 وی در مورد ساختار این بنا اضافه کرد: در مسجد جامع نایین دو نوع کتیبه وجود دارد که یکی از آنها گچبری است و دومی با رنگ روی گچ ترسیم شده ‌است که متعلق به قرن پنجم هجری و به خط کوفی است .

ادامه خبر


برچسب‌ها: اخبار, میراث فرهنگی نایین, مرمت و بازسازی, مسجد جامع نایین
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در جمعه نوزدهم خرداد 1391 و ساعت 8:36 |
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نایین گفت : با مرمت بازار تاریخی نایین متعلق به دوره ایلخانی این بازار به زودی جانی دوباره می گیرد.

بازار تاریخی نایین متعلق به دوره ایلخانیبه گزارش اداره امور فرهنگی و روابط عمومی استان اصفهان محمود مدنیان افزود : ادامه مرمت بازار تاریخی نایین با اجرای کف فرش آن توسط میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین در حال اجراست.


وی اظهار داشت: پیش از این اجرای استحکام بخشی،سفید کاری،ایزوله و آجر فرش پشت بام بازار تاریخی نایین نیز صورت گرفته و هم اکنون با اجرای کف فرش آن مراحله نهایی تبدیل این بازار به بازارچه صنایع دستی نایین اجرایی خواهد شد.


  ادامه خبر


برچسب‌ها: بازار تاریخی نایین, دوره ایلخانی, محمود مدنیان افزود, بازار, بازارچه صنایع دستی نایین
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه یکم خرداد 1391 و ساعت 7:44 |
رییس میراث فرهنگی نایین:
موزه مردم شناسي كوير نايين، مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان است

 رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نایین گفت: خانه پيرنيا يا موزه مردم شناسي كوير نايين، مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان است.


موزه مردم شناسي كوير نايين، محمود مدنیان در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در نایین اظهار داشت: موزه مردم شناسی نایین در خانه تاریخی پیرنیا مستقر است و این خانه در سال ۱۳۴۹ توسط وزارت فرهنگ و هنر سابق خریداری و پس از مرمت در سال ۱۳۷۳ به موزه تبدیل شده است.
وي ادامه داد: خانه پیرنیا با توجه به ویژگی و اهمیت آن به عنوان مهم ترین خانه تاریخی نایین به شمار مي رود كه با استقرار موزه مردم شناسی كویر نایین در آن، در حال حاضر یكی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان نايين است.

برچسب‌ها: موزه مردم شناسي, كوير نايين, جاذبه های گردشگری, شهرستان نایین, خانه پیرنیا
ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه دوم فروردین 1391 و ساعت 8:7 |
نارين قلعه «نارنج قلعه »

Narenj Qalae-نارين قلعه «نارنج قلعه »

بناي تاريخي نارين قلعه به عنوان قديميترين بناي شناخته شده در بافت تاريخي شهر نائين متعلق به دوره پارتيان قبل از اسلام مي باشد .
اين بناي تاريخي درست در مركز بافت تاريخي شهر نائين بوده كه به عنوان دژ يا كهندژدر دوره هاي بعدي شهر در اطراف آن توسعه و گسترش يافته است .

اصطخری ازاين بناي تاريخي بازديد و در كتاب خود از آن ياد نموده و اطراف آن را سه هزار گام ذكر نموده است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه شانزدهم اسفند 1389 و ساعت 7:31 |
خانه تاریخی پیرنیا خانه تاریخی پیرنیا


 
 خانه تاریخی پیرنیا به عنوان یکی از مهمترین مساکن سنتی شهر نائین الگوی مهم معماری و هنری خانه های تاریخی منطقه و کویر مرکزی ایران محسوب می گردد.
 این خانه متعلق به دوران صفویه بوده و از اجزاء مختلفی از جمله ورودی ، دالانهای متعدد ، هشتی ، غلامگردش، ایوان شاه نشین ، اتاق نشیمن ، گودال باغچه ، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است .
 این بنا از مجموعه خانه های متعددی تشکیل می شده که هرکدام با کاربردی متفاوت و مخصوص ساخته شده است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه پانزدهم اسفند 1389 و ساعت 7:18 |
خانه تاریخی امامی
 خانه تاریخی امامی
 یکی از مهمترین مساکن سنتی شهر نائین خانه تاریخی امامی می باشد .این خانه در محله تاریخی کلوان از محلات تاریخی شهر نائین واقع گردیده است .اصل بنای مذکور متعلق به دوران صفویه بوده ولیکن در دوره های بعدی یعنی دوره قاجار تغییراتی را در فضاها و معماری آن شاهد هستیم که شامل فضاهای جنوبی بوده که کاملا" تغییر یافته و سه دریها موجود آن در دوره قاجار به این خانه الحاق گردیده است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه پانزدهم اسفند 1389 و ساعت 7:11 |
اين خانه واقع در بافت تاريخي شهر نائين و در محله باب المسجد جنب قديميترين بناي تاريخي شهر نائين يعني نارين قلعه واقع شده است .

خانه تاریخیی علوی


 بناي تاريخي خانه علوي ازنظرمعماري بسيار حائز اهميت بوده ازاجزاء مختلفي از جمله سردر بسيار زيبا و بلند كه بربالاي آن سه برج مدوركوچك قرارداشته و جنبه تزئيني دارد ساخته شده است.درقسمت پائين سردر, پيشطاق بسيار زيبا كه با رسمي بندي شمشه اي با گچ ساخته شده ديده مي شود بعد از عبور از ورودي و پيشطاق به هشتي زيبا و بزرگي برمي خوريم كه سقف آن نيز باشمشه گچ و سيم گل به صورت رسمي بندي تزئين گرديده است .

ادامه مطلب
 

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه چهاردهم اسفند 1389 و ساعت 7:55 |
بناي تاريخي خانه فاطمي در محله نوآباد و جنب بازار تاريخي شهر نائين واقع گرديده است اين بنا به عنوان يكي از مهمترين مساكن سنتي شهرستان نائين محسوب گشته و در حال حاضر در مالكيت نمايندگي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان نائين در حال مرمت مي باشد .

خانه تاریخی فاطمی

  
 اين بناي تاريخي متعلق به خاندان فاطمي ها در نائين بوده و ساخت آن مربوط به دوره قاجار و كمي قبل از آن مي باشد اين بنا از بخشهاي مختلفي كه هركدام كاربرد مخصوصي داشته ساخته شده است كه مي توان به بخشهاي اندروني ،بيروني ، محل نگهداري احشام واسطبل ياد نموده كه هركدام از آنها از فضاهاي متعدد معماري ديگر از جمله اتاقهاي متعدد ، دالانها،بهارخوابها ، مطبخ ، حمام ، اتاق مخصوص پذيرايي ، اتاق مخصوص استراحت ميهمانان ، محل نگهداري غلات و حبوبات ، سردابها و ... تشكيل شده است .


برچسب‌ها: خانه تاریخی فاطمی, خانه تاریخی, دوره قاجار, گچبریها, نقوش گیاهی
ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه چهاردهم اسفند 1389 و ساعت 7:53 |
يكي از بنا هاي بسيار مهم شهرستان نايين بناي تاريخي قلعه جندق مي باشد. جندق يكي از شهر هاي بخش خور و بيابانك از توابع شهرستان نايين مي باشد.

قلعه تاریخی جندق

 اين بناي تاريخي با وسعت بسيارزياد متعلق به دوره ساساني يا قبل از آن بوده كه مردمان محل در داخل اين بناي عظيم از جان و مال خود دفاع مي نمودند.اين قلعه به صورت جند ضلعي بوده كه ديوار هاي بلند و قطور آن دور تا دور شهر را در بر گرفته است. درحال حاضر يكي از اصلي ترين دروازه هاي شهر و قلعه در جنوب آن موجود بوده است كه به صورت غير مستقيم ورود آن را ممكن مي ساخته است.در بعضي از قسمتهاي حصار وجود برج هاي دفاعي كاملاَ مشهود بوده و احتمالاَ در سالهاي قبل خندقي دور تا دور حصار و قلعه را در بر گرفته كه هم اكنون چيزي از آن باقي نمانده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه هفتم اسفند 1389 و ساعت 8:43 |
بناي قلعه تاريخي بياضه


  قلعه تاریخی بیاضهبناي تاريخي قلعه بياضه در وسط روستاي بياضه قراردارد. اين بنا به صورت چند ضلعي نامنظم در چند طبقه با ارتفاع بلند در اين روستا خود نمايي مي كند . قلعه روستاي بياضه براساس شواهد موجود همچون نوع مصالح ، طرز ساخت و گفته ها و شواهد به قبل از اسلام، احتمالا" دوره ساساني يا كمي قبل از آن بر مي گردد.براساس گفته ها اين قلعه داراي هشت طبقه بوده كه در حال حاضر به سه تا پنج طبقه مي رسد كه در اين خصوص به بررسي و مطالعه بيشتري نياز مي باشد .

مورخین و نویسندگان زیادی از این مسیر عبور نموده از روستا و قلعه تاریخی بیاضه یاد نموده اند از جمله آنها می توان به ناصرخسرو ، مقدسی، ابن حقول ... اشاره نمود . قلاع مربوط به دوره ساسانی معمولا" دارای برجهای نیمه دایره و چسبیده به بنا یا کمی جلوتر از دیوار قلعه ساخته می شدند که معمولا" به هم نزدیک بودند و علاوه بر جنبه دفاعی و نظامی سبب زیبایی طرح بنا می شده است .


برچسب‌ها: rgui jhvdod, قلعه تاریخی, بنای تاریخی, قلعه بیاضه, دوره ساسانی
ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه چهارم اسفند 1389 و ساعت 7:44 |
قلعه محمديه (قلعه عاشورگاه)
 

قلعه محمديه (قلعه عاشورگاه)
 اين قلعه از معروف ترين بنا هاي نايين است كه بالاي كوهي مشرف بر محله زيباي محمديه قرار گرفته است. قلعه عاشورگاه تقريباَ از تمامي نقاط محمديه و از جاده انارك به نايين نيز ديده مي شود. به محض ورود به محمديه نخستين بنايي كه به چشم مي خورد قلعه عاشورگاه است. بنا بر موقعيت سوق الجيشي اين قلعه احتمالاَ از آن به عنوان دژ دفاعي استفاده مي شده است.
 راهزنان فرهنگي بارها به اين قلعه دستبرد زدند و اشياء اتيقه زيادي از آن به يغما بردند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه چهارم اسفند 1389 و ساعت 7:42 |
معرفي روستاي گرمه و مصر
 

معرفي روستاي گرمه و مصر
 دو روستاي گرمه و مصر در منطقه خور و بيابانك از توابع شهرستان نايين به شمار مي رود. اين منطقه به لحاظ قرار گرفتن در كوير مركزي ايران و موقعيت آب و هوائي آن پيوسته علي الخصوص در سال هاي اخير پزيراي زيادي از گردشگران داخلي و خارجي مي باشد. از جاذبه هاي بسيار معروف اين خطه چشم انداز شن هاي روان كوير ، نخلستان هاي سرسبز و پر بار، شب هاي پر ستاره و زيباي كوير ، پرنده گان و جانوران خاص منطقه ميتوان از نزديك با صنايع دستي آن منطقه از جمله حصير بافي و سبد بافي كه بسيار رايج مي باشد آشنا شد.در سال هاي اخير چندين مركز اقامتي و پذيرايي در اين منطقه احداث شده است.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389 و ساعت 7:23 |
جندق بهشتي در حاشيه كوير

 

شهر جندقشهر جندق در حاشیه دشت کویر مرکزی ایران و در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری ، شهری از بخش خور و بیابانک شهرستان نایین می باشد. این شهر دارای نزدیک به پنج هزار نفر جمعیت است. این خطه دارای مردمی خونگرم ، مهمان نواز و زحمتکش که خاص مردم کویر نشین است می باشد.


ادامه مطلب


برچسب‌ها: [knr, جندق, شهر جندق, ابوالحسن یغمایی, جاده ابریشم
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389 و ساعت 7:21 |
 

روستای مزرعه امام

روستای مزرعه امام از توابع بخش مرکزی شهرستان نائین در استان اصفهان می باشد . این روستا در موقعیت 07/53 درجه شرق جغرافیائی و در 51/32 درجه شمال جغرافیائی و در فاصله حدود یک کیلو متری شرق مرکز شهرستان نائین یعنی شهر نائین واقع گردیده است. این روستا از شمال به محمدیه ، از جنوب به مسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشور ، از شرق به صحرای شهداد و دشت کویر و از غرب به شهر نائین محدود می گردد. روستای مزرعه امام در موقعیت هموار و صاف در سطح زمین ایجاد گردیده که همواره با الگو گیری از موقعیت جانمائی و گذری دوران صفویه از گذرهای عریضی با اسلوب متفاوت از موقعیت های روستاها و شهر های مجاور برخوردار بوده که این به عنوان خصوصیات بارز روستا مد نظر است. هسته اولیه روستا همچنان که از شواهد موجود می توان برداشت نمود در اطراف مسیر اصلی قنات روستا و حسینیه تاریخی روستا می توان به عینه مشاهده نمود . قدمت کلی روستا متعلق به دوران صفویه می باشد اما همچنان قسمتی از آن به قبل از دوران مذکور نیز اطلاق می گردد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: روستای مزرعه امام, lcvh ahi, مزراشاه, صحرای شهداد, دوران صفویه
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389 و ساعت 7:19 |
مسجد جامع تاريخي محمديه در محله محمديه شهر نائين در ميدان بالاي اين محل متعلق به قرون چهارم ويا پنجم هجري است .


ls[n [hlu lplndi-مسجد جامع محمدیهاين مسجدبه صورت دوايوانه بوده با صحن يا حياط در مركز و رواقها دراطراف ساخته شده است.
در قسمت جبهه قبله رواق به صورت عميق بوده و گنبدي كوچك آجري بر بالاي محراب ساخته شده است . در دوسمت اضلاع شمال و جنوب حياط ، رواقها به صورت دواشكوبه ساخته شده كه احتمالا" از قسمتهاي بالا جهت استفاده براي خانمها ساخته شده است .
در سمت چپ و درست روبروي ورودي اصلي به صحن راه پله اي قرارداشته كه پس از عبور از آن به پاياب قناتي كه جهت وضوخانه ساخته شده مي رسيم كه هنوز پاياب مذكور و قنات آن فعال و مورد استفاده مي باشد .

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: ls[n [hlu, مسجد جامع, مسجد تاریخی, محمدیه, سردابی زیرزمینی
ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه بیست و سوم بهمن 1389 و ساعت 8:2 |
مسجد جامع تاريخي محمديه

مسجد جامع تاريخي محمديه
 مسجد جامع تاريخي محمديه در محله محمديه شهر نائين در ميدان بالاي اين محل متعلق به قرون چهارم ويا پنجم هجري است .
 اين مسجدبه صورت دوايوانه بوده با صحن يا حياط در مركز و رواقها دراطراف ساخته شده است.
 در قسمت جبهه قبله رواق به صورت عميق بوده و گنبدي كوچك آجري بر بالاي محراب ساخته شده است .

 در دوسمت اضلاع شمال و جنوب حياط ، رواقها به صورت دواشكوبه ساخته شده كه احتمالا" از قسمتهاي بالا جهت استفاده براي خانمها ساخته شده است .


ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه ششم بهمن 1389 و ساعت 22:21 |
معرفي مسجد سركوچه محمديهمسجد سرکوچه محمدیه

 
 اين بناي تاريخي درمحله محمديه يكي از محلات قديم شهر نائين واقع شده است. مسجد سركوچه محمديه متعلق به قرون اوليه هجري بوده كه بيش از يك هزارسال قدمت دارد و از نظر شكل و پلان كاملا" بامساجد ديگر متفاوت بوده و اين يكي از ويژگيهاي مهم بناي مذكور مي باشد. 


 


ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه ششم بهمن 1389 و ساعت 22:20 |

مسجد سيد محمديه

مسجد سید محمدیه

 

اين مسجد يكي ار قديمي ترين مساجد نايين و حتي ايران است كه در محله پادرخت محمديه با فاصله 200 متري از مركز محمديه قرار دارد.

 اين مسجد احتمالا متعلق به دوره صفويه بوده و از ويژگي هاي آن وجود گنبدي زيبا و درب منبت كاري شده ي بسيار زيبا و نفيس به تاريخ 997 هجري مي باشد.

 


ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه ششم بهمن 1389 و ساعت 22:18 |
مسجد جامع تاریخی بافران
 
مسجد جامع بافران
از جمله آثار تاريخي بافران كه بناي اصلي آن براساس شواهد موجود، احتمالاً به قرون اوليۀ اسلامي مي رسد مسجد جامع بافران است. نظر عده اي بر اين است كه پيش از ورود دين مبين اسلام به بافران، ‌اين مسجد به عنوان آتشكدۀ زرتشتيان،  ‌مورد استفاده بوده و فقدان محراب در ساختمان مسجد را مويّد اين نكته مي دانند. تنها سند تاريخي دربارۀ بناي مسجد، كتيبه اي سنگي با ابعاد 20 × 20 سانتيمتر است كه بر بالاي محراب  فعلي مسجد، نصب شده است. بر روي كتيبۀ مزبور با خط ثلث برجسته ،‌كلمۀ طيببۀ «لا اله الا الله، محمد رسول الله، علي ولي الله » حك شده و در پايين آن جملۀ «كَتَبَه حبيب الله » و «سنۀ 966 » به چشم مي خورد . جملۀ نخست ، نشانگر نام نويسندۀ آن سنگ نوشته و عبارت دوّم با توجه به نزديكي زمان ساخت مسجد جامع نايين و مسجد جامع بافران در قرنهاي اوّليۀ اسلامي ، نشان دهندۀ تاريخ تعمير مسجد است نه تاريخ احداث آن .
 

ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه ششم بهمن 1389 و ساعت 22:16 |
كاروانسراي نيستانك
 بناي تاريخي كاروانسراي نيستانك درروستاي نيستانك در 30 كيلومتري جاده نائين به اردستان قراردارد .كاروانسراي نيستانك


 

اين بناي تاريخي به عنوان يكي از زيباترين كاروانسراهاي دوره قاجار محسوب مي گرددو ساخت آن به صورت چهارضلعي از بيرون و به صورت هشت ضلعي در حياط مي باشد.
 ورودي اصلي بنا در قسمت جنوبي قرارداشته كه پس از عبور از دري بزرگ به راهروي كه به صورت گنبدي پوشيده شده است مي رسيم .گنبد راهرو با تزئينات آجري نماي زيبائي يافته است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 8:40 |

يكي از شاخصه هاي مهم معماري دربافت تاريخي شهر نائين و از مهمترين بناهاي عمومي شهر، آب انبارها بسيار زيباي تاريخي اين شهر بوده . چنانكه مي توان نام شهر تاريخي نائين را شهر آب انبارها ناميد.آب انبار های نایین

 

 

وجود آب انبارها با فرمهاي بسيار خاص ، زيبا و متنوع توجه هر بيننده و گردشگري را به خود جلب مي نمايد.

آب انبارهاي نائين يكي از مهمترين منابع تأمين آب  در دوره هاي تاريخي بوده واهميت آب رادريك منطقه حاشيه كوير به نمايش درمي آورد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 8:38 |

یخچال های طبیعی

یخچال طبیعی

یکی از شاهکارهای مهم خشتی نایین را می توان بنای کهنسال یخچال دانست  این بنا همچنان که از نام آن استنباط می شود جهت نگهداری یخ بوده است به این صورت که در فصل سرد از ریختن برف و آب در داخل مخزن آن جهت انباشته شدن یخ ازآن استفاده می گردید

به صورتی که روزانه مقداری آب و یا برف در داخل آن ریخته و بر اثر هوای سرد و محل مناسب آن این آب یخ زده و در روز بعد دوباره مقدار دیگری آب جهت یخ زدن مجدد در آن ریخته تا زمانی که مخزن از آن یخ برگردد جهت جلو گیری از آب شدن یخ یک پوشش کاه بر روی آن می ریختند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 8:36 |

باغ مصلي

باغ مصلی نایین

 

باغي مشجر با ديوارهاي آجري بلند و چهار برج در گوشه ي آن كه بطور قرينه قرار دارند و به فاصله ي يك خيابان روبروي امامزاده قرار گرفته است مدفن عارف شهير و سالك بي نظير حاج عبد الوهاب بن حاج عبد القيوم ناييني جد اعلاي خاندان پيرنياست كه در لسان اهالي پير خوانده مي شود . اصل بنا در عهد محمد شاه قاجار از خرج دولت بپا گرديده است و سپس تكميل گرديده است. درب اصلي باغ در سمت شمال شرقي رو به امامزاده باز مي شود و در جهت مقابل آن نيز دري ديگر وجود دارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 8:35 |

کشف یک اثر تاریخی منحصر به فرد در نایین

بقعه مصلی عتیق بعد از سالها دوباره خود نمایی کرد.lwgd ujdr-مصلی عتیق

 

بقعه مصلی عتیق که قدمتی برابر با نارنج قلعه و مسجد جامع نایین دارد در گذشته با ساختن سالن امفی تئاتر  در مقابل آن از دید مردم پنهان و بر اثر بیتوجهی برخی از مسئولان دچار آسیبهای فراوان شده بود. این اثر تاریخی همکنون با تخریب ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ساخت یک مجموعه فرهنگی  چند منظوره،دوباره در دیده ی شهروندان نایین قرار گرفت.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 8:34 |
آسياب آبي ريگاره در محمديه شهر نائين به عنوان يكي از شاهكارهاي معماري و هنري شهرستان نائين محسوب مي گردد .

 

آسیاب آبی ریگاره
اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان نائين و با همكاري كارشناسان و مردم محله محمديه نائين كشف و از دل خاك نمايان گرديد.
اين آسياب با تكنيك و روش كند و با وسعت بسيار زياد به طول حداقل 90 متر و عمق 25 متر در دل خاك حفر شده و ايجاد گرديده .سنگهاي بزرگ اين آسياب با طرز عجيبي بوسيله آب قنات بسيار قديمي كيخسرو در عمق 18 متري در زير زمين به طرف تنوره آسياب هدايت و با فشار زياد برروي چرخ هاي آسياب فروريخته و آن را به حركت در مي آورده است .
ورودي اصلي آسياب در عمق سه متري ايجاد و در زير زمين پس از عبور از دالاني بزرگ به طول 60 مترو با شيب بسيار تند به مركز اصلي و محل اصلي آسياب مي رسيم .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه چهارم بهمن 1389 و ساعت 7:17 |
بازار تاریخی نايين 

بازار تاریخی نایین
 معمولا در بافت قديمي هر شهر كه داراي اندكي بازرگاني بوده بازاري به فراخور حال آن سامان ديده مي شود و هنوز هم عليرغم همه ي جلوه هاي جديد شهري و مراكز جديد تجاري و بازرگاني بازارها يكي از مراكز عمده ي داد و ستد و نيز مبادله ي انديشه ها و نشر اخبار در هر شهر به حساب مي آيند و هر كس كه وارد شهري مي شود يكي از مكانهايي را كه سراغ مي گيرد بازار شهر است.

 نايين از قديم الايام يك مركز مهم تجاري و بازرگاني و محل بارانداز كاروانيان بوده است. كاروانهايي كه از شرق به غرب و از شمال به جنوب در رفت و آمد بوده اند و در اينجا به استراحت و مبادله كالا مي پرداخته اند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه دوم بهمن 1389 و ساعت 21:59 |
تاريخ نايين


 تاريخ نايين
 
 نايين از شهر هاي ايران باستان و يكي از ولايت هاي پنج گانه استان (كوره)فارس يعني پايتخت هخامنشيان بوده است.در زمان گسترش اسلام مردم نايين به اين دين گرويدند. در قرن پنجم هجري قمري نايين مانند ساير شهر هاي اصفهان مورد توجه قرار گرفت و در زمان حكومت سلطان محمد خدا بنده (الجايتو) و غازان خان در نايين آثار با ارزشي چون مسجد بابا عبد ا...،عمارت امامزاده سلطان سيد علي و مناره مسجد جامع اين شهر ساخته شد.در قرن هشتم جنگي ميان ملك اشرف،با امير مبارز الدين در گرفت و به شكست انجاميد ،نايين و مردم آسيب فراوان ديدند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در پنجشنبه سی ام دی 1389 و ساعت 7:52 |
چهارطاقی
 
 يکی از مهمترين بناهای تاريخی شهرستان نائين که متعلق به دوران قبل از اسلام بوده بنای چهارطاقی پاکو در 30 کيلومتری شرق اين شهر می باشد.

چهارطاقی پاکوه


 اين بنا در روستايی به نام کوه شير واقع شده و به عنوان يک بنای مذهبی قبل از اسلام با قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است .
 اين چهار طاقی و قلعه و غارجنب آن سايت باستانی مهمی را تشکيل می دهد که با برنامه ريزی های انجام شده سال گذشته مبلغی بالغ بر صد ميليون ريال جهت اجرای برنامه پژوهشی و مطالعاتی بر روی آن اختصاص داده شده که توسط يک هيأت باستان شناس از سازمان اصفهان به مدت 15 روز اين برنامه اجراو مطالعات آزمايشگاهی آن ادامه دارد . 
 

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در پنجشنبه سی ام دی 1389 و ساعت 7:43 |
نايين از نگاه ديگر

 امامزاده سلطان سيد علي (ع)عكسي كه مشاهده مي فرماييد مربوط به نماي خارجي امامزاده سلطان سيد علي (ع) نايين است كه حدود 100 سال پيش توسط جرج استيونس سياح انگليسي از آن عكس برداشته است .گويا اين سياح انگليسي در آن زمان مي دانسته روزي فرا خواهد رسيد كه ما آگاهي و كفايت نگهداري حتي يك آجر از اين بناي دوره ي صفويه را نداريم و همه با خاك يكسان شده بر باد خواهدرفت بدون اينكه كسي فكر كند نايين كه امروز به خاطر فقر اقتصادي و عدم امكانات رفاهي و فقدان مراكز علمي و صنعتي پيشرفته جزو كوچكترين و محروم ترين شهرستان هاي كشور محسوب مي شود در چهار قرن پيش چه معماران كار آمد و خوش ذوقي داشته كه توانسته اند در شهري كه مسلماً فقير تر و محروم تر از اكنون بوده و همه منازل به صورت اتاق هاي محقر و چند


برچسب‌ها: امامزاده نائین, سلطان سید علی, بن موسی بن جعفر, ع, روایت های تاریخی
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و نهم دی 1389 و ساعت 20:9 |

igareh Water mill

Rigareh Water mill
The ancient rigareh water mill is located in mohammadieh district. the age of this smart engineered masterpiece is unknown yes but some of the archeologists believe that it’s belong to the pre-Islamic era .The water is supplied by Qanat channel. The mill is placed 30 meter underground. The length of access corridor to the mill device is about 120 meter. There is a Qanat channel crosses 12 meters above the mill fills the big jar and when enough pressure provided, then water

Read more

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 و ساعت 9:7 |

qhaleh mohammadiehMohammadieh

 

The mohammdieh is a village located in distance of 2km east of Naeen. The village name of the village changed to Mohammadieh, meant the ones who follow the prophet of Islam, since the village inhabitants converted to Islam. There are some important cultural and economic factors that remark this village among the other village among the others. The beautiful Jame

Read more

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 و ساعت 9:5 |
روستاي كندوان
 
روستای کندوان
کَندُوان، روستايي است در استان آذربايجان شرقي، داراي جاذبه‌هاي گردشگري به دليل شکل خانه‌هاي آن که به مانند کندوي عسل در دل کوه کنده شده اند. عسل از مهم‌ترين سوغات اين روستا است. کندوان يکي از سه روستاي صخره‌اي جهان است که اين موجب جذابيت بي‌نظير آن شده است. معماري روستاي کندوان و جاري بودن زندگي مردم در قالب بافت قديمي‌ آن يک استثنا در دنيا به حساب مي‌آيد. چرا که ديگر در ترکيه و آمريکا کسي در «کاپادوکيه» و «داکوتا» زندگي نمي‌کند. کندوان روستايي است بنا شده در صخره و تنها سازه اين دهکده را سنگ‌ها تشکيل مي‌دهند. خانه‌ها هرمي ‌شکل هستند و براي دام‌ها نيز حفره‌هايي در سنگ‌ها بنا شده است. کندوان منطقه‌اي ييلاقي از رشته کوه‌هاي سهند است که مراتع سرسبزش عشاير زيادي را به آن جا مي‌کشاند. چشمه آب معدني کندوان نيز يکي از جاذبه‌هاي اين روستاي 6 هزار ساله محسوب مي‌شود. آب اين چشمه با کمترين درصد سنگيني براي درمان بيماري‌هاي کليوي بسيار مفيد است. پرفسور «ديويد رول» باستان‌شناس مشهور انگليسي در سفر به ايران و کشف نخستين مسير پستي دنيا، قدمت کندوان در اين مسير را يکي از استنادات خود براي نظريه «فرود آدم» - يکجانشيني بشر غار نشين و زندگي اجتماعي انسان‌ها - قرار داده است.

»ادامه مطالب
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در پنجشنبه هجدهم آذر 1389 و ساعت 9:28 |

رئيس جمهور از انتقال منشور كوروش از انگليس به ايران پس از گذشت 40 سال خبر داد.


 

منشور «كوروش»منشور كوروش كه تاكنون در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شد صبح امروز وارد كشور شده است.

وي در ادامه افزود: خوشبختانه با پيگيري‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري منشور كوروش در ساعت 4:25 دقيقه صبح امروز با تدابير امنيتي ويژه از فرودگاه امام خميني(ره) وارد كشور شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تاكيد كرد: منشور كوروش براي مدت 4 ماه در ايران حضور خواهد داشت كه آخرين باري كه اين منشور از موزه بريتانيا براي نمايش به ايران وارد شده بود تنها 10 روز به نمايش گذاشته شد.


ادامه مطلب
 
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در جمعه نوزدهم شهریور 1389 و ساعت 21:44 |

مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان

نايين گفت: 150 نفر در يك ساله گذشته در مركز آموزش صنايع دستي و هنرهاي سنتي نايين آموزش ديده و گواهينامه مهارتي دريافت كرده‌اند.


 

آموزش صنايع دستي نايين محمود مدنيان ظهر امروز در بازديد از كلاس‌هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي ميراث اظهار داشت: در يك سال اخير بيش از 150 نفر در 4 دوره به صورت رايگان در مركز آموزش صنايع دستي و هنرهاي سنتي اين اداره آموزش ديده‌اند.
وي ادامه داد: اين افراد پس از پايان دوره‌هاي مذكور، گواهينامه مهارتي از اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان دريافت كردند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه چهاردهم شهریور 1389 و ساعت 13:58 |
 

امامزاده نایین

   عكسي كه مشاهده مي فرماييد مربوط به نماي خارجي امامزاده سلطان سيد علي (ع) نايين است كه حدود 100 سال پيش توسط جرج استيونس سياح انگليسي از آن عكس برداشته است .گويا اين سياح انگليسي در آن زمان مي دانسته روزي فرا خواهد رسيد كه ما آگاهي و كفايت نگهداري حتي يك آجر از اين بناي دوره ي صفويه را نداريم و همه با خاك يكسان شده بر باد خواهدرفت بدون اينكه كسي فكر كند نايين كه امروز به خاطر فقر اقتصادي و عدم امكانات رفاهي و فقدان مراكز علمي و صنعتي پيشرفته جزو كوچكترين و محروم ترين شهرستان هاي كشور محسوب مي شود در چهار قرن پيش چه معماران كار آمد و خوش ذوقي داشته كه توانسته اند در شهري كه مسلماً فقير تر و محروم تر از اكنون بوده و همه منازل به صورت اتاق هاي محقر و چند خانه وار در يك منزل زندگي مي كرده اند بنايي به اين ارتفاع با آجر خالص ساخته شود اما از طرفي گوياي اين واقعيت است كه متوليان امور اين قصبه كم جمعيت و كوچك در آن زمان چه اهميت و برجستگي در فرهنگ مردم مي ديدند كه دست به احداث اين سردر معتبر براي امامزاده زده اند .اگر عظمت ائمه اطهار محرك اين اثر بوده امامزادگان اولي تر و مهمتر  هم در شهرستان هاي مختلف وجود دارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه نهم تیر 1389 و ساعت 7:17 |
نايين از نگاه ديگر

 

 امامزاده سلطان سيد علي (ع) نايين

   عكسي كه مشاهده مي فرماييد مربوط به نماي خارجي امامزاده سلطان سيد علي (ع) نايين است كه حدود 100 سال پيش توسط جرج استيونس سياح انگليسي از آن عكس برداشته است .گويا اين سياح انگليسي در آن زمان مي دانسته روزي فرا خواهد رسيد كه ما آگاهي و كفايت نگهداري حتي يك آجر از اين بناي دوره ي صفويه را نداريم و همه با خاك يكسان شده بر باد خواهدرفت بدون اينكه كسي فكر كند نايين كه امروز به خاطر فقر اقتصادي و عدم امكانات رفاهي و فقدان مراكز علمي و صنعتي پيشرفته جزو كوچكترين و محروم ترين شهرستان هاي كشور محسوب مي شود در چهار قرن پيش چه معماران كار آمد و خوش ذوقي داشته كه توانسته اند در شهري كه مسلماً فقير تر و محروم تر از اكنون بوده و همه منازل به صورت اتاق هاي محقر و چند خانه وار در يك منزل زندگي مي كرده اند بنايي به اين ارتفاع با آجر خالص ساخته شود اما از طرفي گوياي اين واقعيت است كه متوليان امور اين قصبه كم جمعيت و كوچك در آن زمان چه اهميت و برجستگي در فرهنگ مردم مي ديدند كه دست به احداث اين سردر معتبر براي امامزاده زده اند .اگر عظمت ائمه اطهار محرك اين اثر بوده امامزادگان اولي تر و مهمتر هم در شهرستان هاي مختلف وجود دارد

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در سه شنبه چهارم خرداد 1389 و ساعت 22:19 |

رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نايين گفت: براي مرمت هر يك از سه يخچال طبيعي و تاريخي نايين نياز به ۵۰۰ تا ۷۰۰ ميليون ريال اعتبار است.


 يخچال‌هاي تاريخي نايين 
 به گزارش خبرگزاري فارس از نايين، محمود مدنيان پيش از ظهر امروز در بازديد از يخچال‌هاي قديمي شهرستان نايين اظهار داشت: يخچال‌هاي تاريخي يكي از شاهكار‌هاي خشتي و زيباي مردم كويرنشين در سطح شهرستان نايين است.
 وي ادامه داد: اين بنا‌هاي تاريخي متعلق به دوران قاجار و داراي قدمتي بيش از 300 سال است.
 رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نايين با اشاره به استفاده يخچال‌ها براي نگهداري يخ خاطرنشان كرد: كاربري يخچال‌ها در گذشته به اين صورت بوده است كه در فصل سرد سال با ريختن آب يا برف در داخل مخزن اين بناي خشتي، يخ را براي فصل گرم سال ذخيره مي‌كردند.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1389 و ساعت 7:48 |

نقشه شهر نائين

نقشه نائین

 

شما می توانید نقشه شهر نایین رادر اندازه بزرگ از لينک زير دريافت نماييد.

دریافت با فرمت zip با حجم 1.30مگابایت

New layer...

دريافت در ادامه مطلب

ادامه مطلب ...

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و سوم دی 1388 و ساعت 22:24 |

قلعه های تاریخی روستای مزرعه امام 

 

قلعه های تاریخی روستای مزرعه امام به لحاظ قرار گرفتن در شاه راههای جنوب به شمال و غرب به شرق کشور همچنان در دورانهای مختلف حائز اهمیت بوده از این رو قلعه تاریخی شهداد و دو قلعه اصلی روستا (با مساحت تقریبی هر کدام 500 متر ) بنا گردیده اند . وجود این دو قلعه در مرکز روستا از قدیم الایام این روستا را به دو محله مهم تقسیم نموده است این قلعه ها دارای پلان چهار گوش می باشد که در چهار ضلع آن چهار برج به ارتفاع تقریبی هفت متر واقع گردیده است . وجود فرسایش های اقلیمی منطقه و متروکه بودن این بناها باعث گردیده قسمت عمده از مجموعه های داخلی و بیرونی قلعه ها کاملا تخریب گردند.

مهمترین قلعه این روستا که در کنار بناهای تاریخی حسینیه واقع گردیده هنوز در پلان چهار گوش خود باقی مانده است و وجود تزئینات کنگره ای برج و بارو بیرونی هنوز نیز مشاهده می گردد.

ادامه مطلب ...

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در چهارشنبه بیست و سوم دی 1388 و ساعت 9:50 |

جندق بهشتي در حاشيه كوير 

 

rgui [knr-قلعه جندق شهر جندق در حاشیه دشت کویر مرکزی ایران و در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری ، شهری از بخش خور و بیابانک شهرستان نایین می باشد. این شهر دارای نزدیک به پنج هزار نفر جمعیت است. این خطه دارای مردمی خونگرم ، مهمان نواز و زحمتکش که خاص مردم کویر نشین است می باشد.

قدمت شهر جندق بر اساس آثار باقیمانده ازادوار گذشته نزدیک به 2000 سال بر می گردد. شهری که در حاشیه مسیر جاده معروف ابریشم قرار  و همانطور که از نامش برمی آید (جندق ادغام شده جنب دق یعنی حاشیه کویر و زمین صاف) بعنوان بندرگاه کویر محل استراحتگاه کاروانهای عبوری بوده است.از جمله آثار باقیمانده می توان دژ اردبیل و یا قلعه انوشیروان ساسانی را نام برد که جزء معدود قلعه های مانده ازقبل از اسلام در ایران می باشد.

 

ادامه مطلب ...

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 و ساعت 19:45 |

باغ مصلي  باغ مصلی

باغي مشجر با ديوارهاي آجري بلند و چهار برج در گوشه ي آن كه بطور قرينه قرار دارند و به فاصله ي يك خيابان روبروي امامزاده قرار گرفته است مدفن عارف شهير و سالك بي نظير حاج عبد الوهاب بن حاج عبد القيوم ناييني جد اعلاي خاندان پيرنياست كه در لسان اهالي پير خوانده مي شود . اصل بنا در عهد محمد شاه قاجار از خرج دولت بپا گرديده است و سپس تكميل گرديده است. درب اصلي باغ در سمت شمال شرقي رو به امامزاده باز مي شود و در جهت مقابل آن نيز دري ديگر وجود دارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در پنجشنبه دوم مهر 1388 و ساعت 6:58 |
آسياب آبي ريگاره در محمديه شهر نائين به عنوان يكي از شاهكارهاي معماري و هنري شهرستان نائين محسوب مي گردد .

آسیاب آبی ریگاره
اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان نائين و با همكاري كارشناسان و مردم محله محمديه نائين كشف و از دل خاك نمايان گرديد.
اين آسياب با تكنيك و روش كند و با وسعت بسيار زياد به طول حداقل 90 متر و عمق 25 متر در دل خاك حفر شده و ايجاد گرديده .سنگهاي بزرگ اين آسياب با طرز عجيبي بوسيله آب قنات بسيار قديمي كيخسرو در عمق 18 متري در زير زمين به طرف تنوره آسياب هدايت و با فشار زياد برروي چرخ هاي آسياب فروريخته و آن را به حركت در مي آورده است .
ورودي اصلي آسياب در عمق سه متري ايجاد و در زير زمين پس از عبور از دالاني بزرگ به طول 60 مترو با شيب بسيار تند به مركز اصلي و محل اصلي آسياب مي رسيم .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388 و ساعت 6:12 |
خانه تاریخی پیرنیا خانه تاریخی پیرنیا


 
 خانه تاریخی پیرنیا به عنوان یکی از مهمترین مساکن سنتی شهر نائین الگوی مهم معماری و هنری خانه های تاریخی منطقه و کویر مرکزی ایران محسوب می گردد.
 این خانه متعلق به دوران صفویه بوده و از اجزاء مختلفی از جمله ورودی ، دالانهای متعدد ، هشتی ، غلامگردش، ایوان شاه نشین ، اتاق نشیمن ، گودال باغچه ، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است .
 این بنا از مجموعه خانه های متعددی تشکیل می شده که هرکدام با کاربردی متفاوت و مخصوص ساخته شده است .

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه بیست و دوم شهریور 1388 و ساعت 6:20 |

نارنج قلعه ( نارين قلعه)

 

نارنج قلعهنارنج قلعه يكي ديگر از بناهاي تاريخي شهر نايين مي باشد كه در بين محله هاي قديمي يعني باب المسجد ، كلوان ، نوآباد واقع شده است و پس از مناره ي مسجد جامع بلندترين قسمتي است كه از بقاياي يك قلعه قديمي بر جاي مانده است و تماما از خشت خام بنا شده و در ميان بافت قديم شهر كاملا نمايان است و به نامهاي نارنج قلعه و نارين قلعه معروف است. بنا به نوشته ي تاريخ نايين طول خشتهاي آن نيم ذرع و عرض آن يك چهارم ذرع و وزن آن هفت الي هشت مَن است. بنا به گفته آندره گدار ساختمان قلعه خيلي پيش از اسلام و شايد در دوره ي اشكانيان ساخته شده باشد. دورادور قلعه ديوارهاي بلندي داشته كه امروز فقط قسمتي از آن باقي مانده است.

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387 و ساعت 7:3 |
بازار تاریخی نايين 

بازار تاریخی نایین
 معمولا در بافت قديمي هر شهر كه داراي اندكي بازرگاني بوده بازاري به فراخور حال آن سامان ديده مي شود و هنوز هم عليرغم همه ي جلوه هاي جديد شهري و مراكز جديد تجاري و بازرگاني بازارها يكي از مراكز عمده ي داد و ستد و نيز مبادله ي انديشه ها و نشر اخبار در هر شهر به حساب مي آيند و هر كس كه وارد شهري مي شود يكي از مكانهايي را كه سراغ مي گيرد بازار شهر است.

 نايين از قديم الايام يك مركز مهم تجاري و بازرگاني و محل بارانداز كاروانيان بوده است. كاروانهايي كه از شرق به غرب و از شمال به جنوب در رفت و آمد بوده اند و در اينجا به استراحت و مبادله كالا مي پرداخته اند.

ادامه مطلب


ادامه خبر
+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387 و ساعت 6:57 |
مسجد جمعه یا مسجد جامع یا مسجد علویان نائین مشهورترین اثر تاریخی شهر است که در محله محمديه واقع شده ‌است در شمال نایین در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم ه.ق ساخته شده‌است.

مسجد جامع نايين
 
 آنچه دربادی امر توجه بیننده را به خود جلب می‌کند شباهت کلی و مشخص مسجد با مساجد تاریخانه دامغان و مسجد جامع تبریز فارس است.تزئینات مسجد با طرحهای مختلف یادآور سنتهای گذشته ایرانیان است.طاق نماهای بسیار زیبایی مسجد با سقف هلالی آن بیانگر هنر معماران و استاد کاران مسلمان ایرانی است. بر روی دیوار و طاق جرزها ونقوش متنوع و اشکال هندسی ساده توأم با شاخ وبرگ گچ بری شده بچشم می‌خورد که‌این اثر را در عداد یکی از نفیس ترین مساجد ایران قرار می‌دهد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387 و ساعت 6:35 |